Tesla - jsou akcie společnosti Tesla předražené?Téměř před rokem jsme se věnovali analýze aktuální ceny akcie společnosti Tesla na našem blogu. Dnešní tržní kapitalizace činí 578 mld. USD., tedy čtyřnásobek ceny, za kterou byla v daném čase společnost obchodována. Již tehdy jsme se pozastavovali nad tím, jakým optimismem investoři hýří.

Od této doby se ovšem společnost Tesla významně posunula. Začala dosahovat černých čísel a mnohdy převyšuje původně odhadovaný potenciál analytiků. Dříve diskutovaný nadhodnocení trhem je tak dnes ještě významnější. Neuvěřitelně silná poptávka a momentum trhu tlačí cenu akcie nad hranici, kterou by bylo možné opodstatnit jakýmikoli fundamenty.

Tržby, marže a efektivita investic

Prof. Damodaran se v rámci své analýzy snaží vysvětlit, jaké klíčové drivery v podobě budoucího obratu, ziskové marže a efektivity investic by musela v příštích letech společnost dosáhnout, aby bylo možné aktuální tržní cenu opodstatnit.

  • Celková velikost společnosti z pohledu obratu by musela dosáhnout rozměrů největších automobilek jako VW nebo Toyota, tedy 300 mld. USD. To znamená průměrný 40% roční růst pro příštích pět let.
  • Provozní zisková marže, tedy podíl provozního zisku a tržeb by musela společnost dosahovat v takové výši, jako ji dosahují softwarové společnosti, tedy na úrovni více než 21 %. Medián největších technologických společností Facebook, Apple, Amazon, Netlifx a Google (FAANG) dosahuje 20 %. Pro porovnání medián v odvětví automotive dosahuje 3% a horní 75. perecentil dosahuje 7,5% marže (globálně v rámci obchodovaných společností na kapitálovém trhu). Je zřejmé, že by se Elonu Muskovi musel podařit malý zázrak vzhledem k porovnání výrobních nákladů v odvětví software a automotive.
  • Pro růst obratu na úrovni 40 % ročně musí společnost vynaložit tomu odpovídající prostředky na rozvoj veškerých kapacit, technologií, inovací apod. Pro porovnání se používá ukazatel Sales / Capital ratio, tedy kolik USD potřebuje společnost vynaložit k dosažení nárůstu tržeb o 1 USD. Medián v automotive činí 1,37, 75. perecentil činí 2,42. Společnosti FAANG dosahují dohromady 1,27. K opodstatnění aktuální tržní kapitalizace je nutné využít 3,0.

Závěr

Z mého pohledu je pravděpodobnost takového vývoje firmy nulová. Tím ovšem netvrdím, že tato „bublina“, která se na trzích vytvořila někdy splaskne. Velkým rozdílem mezi hodnotou a aktuální vnitřní cenou akcie ovšem investoři, kteří plánují pořídit nebo drží akcie společnosti Tesla, podstupují příliš velké riziko. Investujte opatrně.

 

Za tým Credit Estimate

Luboš Martinák

Luboš Martinák